Dne 16. 11. 2018 proběhla na Admase již druhá exkurze účastníků kurzu celoživotního vzdělávání zaměřeného na tzv. oběhové hospodářství. Organizátoři kurzu, Fakulta technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze, a její partneři, Institut Cirkulární ekonomiky, z.ú., SUEZ Využití zdrojů, a.s. a Česká asociace oběhového hospodářství, si centrum AdMaS vybrali s ohledem na jeho aktuální aktivity v řešené oblasti, ale také na technické a technologické zázemí centra.
Organizátoři a účastníci projevili primárně zájem o oblast odpadového hospodářství, kterou se na AdMaSe zabývají hlavně výzkumné skupiny EGAR, Technologie stavebních hmot a Mikrostruktura stavebních hmot. Proběhla ukázka technologií na získávání energie z odpadní vody, využití biouhlu (biocharu) technologií mikrovlnné depolymerizace, možnosti využití tzv. šedých vod v podmínkách ČR nebo čištění organicky znečištěné vody technologií anaerobní membránové jednotky se získáváním nutrientů. Účastníci se dále seznámili s technickým vybavením na diagnostiku nově vyvíjených materiálů z recyklovaných surovin (skla, strusky, polystyrenu a dalších) – RTG tomografem, přístroji pro diagnostiku tepelně technických vlastností, urychlování stárnutí, korozními komorami.
Stručně byly představeny i činnosti jednotlivých výzkumných skupin s důrazem na možnosti komplexního řešení problémů z oblasti stavebnictví a využívání zdrojů.
Účastníci z řad technologických firem, poradenských společností a univerzit si v rámci kurzu osvojují specifické znalosti v oblasti nově se rozvíjející disciplíny oběhového hospodářství, kterou podporuje Evropská komise a která v následujících letech bude ovlivňovat široké spektrum činností od vývoje a výroby produktů, recyklační technologie, nakládání s odpady, přes marketing, ochranu životního prostředí až po společenskou odpovědnost podnikání. Přechod od lineárního na oběhové hospodářství změní zaběhlé přístupy k využití zdrojů a bude mít zásadní vliv na vývoj nových postupů a technologií a celkovou zaměstnanost v EU.