ENERGOPILOTY

V rámci projektu EPILOT Národní centrum kompetence CAMEB financovaný Technologickou agenturou ČR výzkumníci Centra AdMaS vyvíjejí a testují energopiloty – tepelně aktivované základové piloty, které se nacházejí pod stavbami a zajišťují stabilitu budov. Na tomto projektu pracují odborníci z Centra AdMaS (Advanced Materials, Structures and Technologies) a Ústavu geotechniky Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.

Požadovaná teplota uvnitř budov se celoročně pohybuje mezi 20–26 °C. „Pokud bychom v zimě čerpali teplo z venkovního vzduchu, museli bychom ho pro účely vytápění transformovat třeba z minus 10 °C na plus 40 °C. Zemina má ale v našich klimatických podmínkách stabilních 9 °C. Je mnohem ekonomičtější jímat teplo ze země než ze vzduchu, protože se na jeho transformaci v tepelném čerpadlu nespotřebuje takové množství energie,“ popisuje doc. Šikula.

Ještě efektivnější je pak využívání teploty podzákladí v letních měsících. „Pomocí energopilot načerpáme ze zeminy chlad a můžeme jím rovnou budovu ochlazovat. Nepotřebujeme ani tepelné čerpadlo, chlad čerpáme pouze přes výměník, který sníží teplotu vody v chladicích okruzích budovy. Celé je to extrémně levné a energeticky nenáročné,“ popisuje.

 

Odkaz na celý článek: https://vedavyzkum.cz/inovace/inovace/brnensti-odbornici-testuji-novou-technologii-vytapeni?fbclid=IwAR3m-wK2SveZXQvdgIvhv4hZYAa4u7pPz6I9XfZoRIm-a1mr5oqYtV1HORQ

Podle Ondřeje Šikuly mohou energopiloty šetřit velkou část nákladů za energie